Hediyelik Eşyalar

Petersburg’da Ne Alınır

Petersbug’da pek çokilgi çekici ve güzel hediyelik eşya bulunur. Seçenekler oldukça ucuz olanküçük mineli broşlardan  son derece pahallı Paleh kutularına ve semaverlere kadar değişir. Geleneksel el sanatları Sovyetler Birliği zamanında devlet tarafından desteklendiğinden ahşap kutular,kaseler, matryoşka bebekleri, satranç takımları hala zanaatkarlar tarafından elde yapılmaktadır. Ünlü Rus Votkaları ve havyarlarının yanında Sovyet Döneminden kalma andaçlar da güzel hediyelik eşyalar arasındadır.

1)Matryoşka :

El yapımı bu oyuncak 3 ile 15 adet arasında iç içe girmiş bir vaziyette bulunur. İç içe geçmiş matruşka sayısını genelde tek bir sayıdır. Üç, beş, dokuz, on beş gibi. Bunun sebebi ise Rusların tek sayı uğursuzluğuna inanmalarıdır. Bunu hayatın birçok alanında görebilirsiniz. Mesela Rusya da çiçekçiden çift sayılı bir adet istediğinizde çiçekçi size garip garip bakar hatta bunun uğursuzluk getireceğine dair uyarıda bile bulunabilir. Aldığınız matruşka çift sayılı ise büyük ihtimalle Rusya yapımı değildir.
Matruşkanın nereden çıktığına dairçeşitli efsaneler vardır bunların arasında en bilineni ise :
Bir Rus tüccarın –marangozun- çok sevdiği, güzel köylü kızı Matrena’yı tarihe geçirmek adına üstüne resmini çizerek ismini bu oyuncağa vermesidir. Rusça bilenler bilir, isimlerin birde sevimli kısaltmaları vardır. Mesela en bilinen örneklerden Alexandr- Saşa veya Saşka, Natalya-Nataşa, Pavel- Paşa veya Paşka … vb. İşte Matrenanın da sevimli söylenişi Matryoşka ‘dır.

2) Faberge yumurtaları:

  Bu yumurtalar gerek kolye ucu gerek küçük mücevter kutuları şeklınde tasarlanmıstır. Yumurta   görünümünde olup üzeri renkli ve değerli taşlarla süslenmiştir. Rusyayı hatırlatan çok şık ve güzel  bir hatıradır.

Kısaca Hikayesi:
Çar 3. Alexander ile başlayan ve Çar 2. Nikola döneminde de devam eden bir Fabergé Yumurtaları dönemi vardır..
Son derece başarılı bir tasarımcı olan ancak ünü sadece etrafı tarafından bilinen Carl Feberge”ye  Çar 3. Alexander tarafından gelen bir sipariş üzerine, O güne kadar yaptıkları sıradan tasarımları bir kenara bırakıp, çok daha şatafatlı bir eser ortaya çıkarması ve bunun   Çar 3. Alexander’ın Eşi Çariçe Maria Feodorovna için Paskalya hediyesi olması, 32 yıl sürecek bir serüvenin başlangıcı olmuştur.
Fabergé’ nin Rus Çarlığı için yapmış olduğu 50 adet yumurta Emperyal Fabergé yumurtaları olarak adlandırılmıştır.

3) Lomonosof Porselen:

       Şehrin birkaç bölgesinde çok şık satış mağzaları bulunmaktadır. Çok incedir ve  tamamıyla el yapımıdır.  Fabrika Peter’dedir ve      çok ünlüdür.Petersburg’un  simgelerinden biridir.  Ünlü Astorya Otel’de çay servisi tamamıyla Lomonosof porselenleriyle yapılmaktadır, bundan dolayıolsa gerek Astorya Otel’de çay içmek  bu kadar keyif veriçi, ve tabiki pahallıdır : ))

4)Havyar ve Votka :

      

Ruslar Votka konusunda sınır tanımzlar kadınlar bile inanılmaz içicidirler. Votka mezesi olarak  genellikle turşu, kurutulmuş balık, slötka ( tuzda salamura balık), tabiki havyar ile birlikte içerler. Bizdeki gibi çeşitli mezeler hazırlamazlar,  günün her saati içebilirler.

 

Paleh Kutuları:

 Küçük objelerinüzerine minyatür resimler yapma sanatıdır ve 18. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Paleh Fedoskino, Mıstera, ve Holut köylerindeki zanaatkarlar bunları hala elleriyle üretmektedirler. Resimlerde Rus öğküleri ve efsanelerinden sahneler batimlenmiştir.

 

 

 

Kalpaklar: 

 Çok Çeşitli Kürk Seçenekleri:

  

Geleneksel Rus Şalları:

 

Çok Çeşitli Şatraç Takımları: