Archive for the Category »Yaşam Tarzı «

Rus Yaşam Tarzı

Rusya  hakkında birçok insanın kafasında son derece yanlış bir izlenim var. Rus toplumunu hala çok fakir, kadınlarını hayat kadını olarak düşünen bir  insan grubu hala var ancak  gidip gördükten sonra eminim ne kadar yanlış düşündüklerini anlayacaklardır. Herkeze önerim mutlaka gelin, bu ülkeyi özellikle bu sehri bir görün. Çevrenizdeki yüksek motor hacmime sahip jipleri, restorantların  doluluk oranlarını, ( önceden rezervasyon şart ) alışveriş merkezlerinde insanların kıtlıktan çıkmış gibi alışveriş yaptığını, dünyanın tanınmış çok büyük firmalarının burada mağzalar açabilmek için birbirleriyle nasıl yarıştıklarını görünce, bu ülkedeki sıcak paranın ne kadar fazla olduğunu anlaıyorsunuz.  Bu kadar  ( Hammer, Poshe, Audi ) Limuzin marksı   olduğunu ben şahşen burada gördüm. Burada evlenen çiftlerin  yakın arkadaşlarıyla birlikte Limuzinlere binerek  şehir turu atıp tarihi yerlerde fatograf çektirmeleri adeta gelenektir..

Rusya son onbeş yılda inanılmaz yol kat etti.  Bütün bunlara paralel olarakta insanların gelirleri, maaşları, yaşam standartları, harcamaları ve  zevkleri de gelişti. 

 Rusların  lükse, güzelliğe mücevherlare olan düşkünlüklerini hemen herkes bilir. Hatta bu birazda görgüsüzlük boyutundadır. En pahalısından şampanya içmek, dünyanın en pahalı çorabını satın almak,  gibi ilginç şekillerde harcarlar. Hiçkimse  çocuklarının eğitimi, kendi gelecegi  veya birtakım yatırımlar için  kenara para koymak  gibi kaygı duymaz. Yani bizdeki yastık altı servetlerini onlar kendilerine harcarlar. En zengininden en fakirine kadar herkes bütçesine göre parasını ayırıp yurtdışına tatile gider. Kendileri için yaşayan  ve eğlenceye son derece  düşkün bir toplumdurbirçok lMarketteki bir kasiyer veya basitbir tezgahtar birçok ülkeyi gezip görmüştür, tatillerini çok iyi değerlendirirler. Tamamıyla kendilerine yaşayan bize göre  bencil denilebilecek bir toplum yapıları vardır. Aşırı bireysel yaşarlar. Belki bu nedenle evler genellikle küçüktür belki bu nedenle  ençok satan ev tipi tek odalılaedır.

                             

Bazı yönlerden bizlere benzedikleride inkar edilemez. Örneğin piknik yapmayı çok severler her yerde güneşlenip suya girebilirler.